2012. augusztus 22., szerda

Babakocsi

Megvettük a kislegény első járművét, a babakocsit.


Ezt számos kérdés megválaszolása előzte meg. Pár hete elmentünk egy bababoltba, ahol szembesültünk az árakkal. Egy kétfunkciós ára 30-40 ezer között, míg egy háromfunkciósé 80 fölött van. A kétfunkciós babakocsi egy mózeskosaras részből áll, amit ha kiveszünk, sportkocsivá alakíthatjuk a kocsit. A háromfunkciósok annyiban térnek csak el a kétfunkciósaktól, hogy van hozzájuk egy bébihordozó, ami a babakocsi vázára rögzíthető, valamint az újszülöttet ennek a segítségével szállíthatjuk autóval. A hordozóról meg azt kell tudni, hogy általában hátra is beköthető, biztonsági övvel, vagy ún. izofix talppal - már ha van ilyen része a hordozónak, és az autónk is izofixes. Az anyósülésre menetiránnyal háttal csak akkor köthető be a hordozó, ha kikapcsolható a légzsák. Megnéztük a hordozók árait is külön, akár 10 ezer alatt is hozzá lehet jutni, de általában 10-20 ezer között mozog az áruk. A háromfunkciós babakocsit divatosan "travel system"-nek is hívják. Nem elhanyagolható szempont volt, hogy állítható legyen a tolókar magassága, hogy a testmagasságomhoz be tudjam állítani, illetve az, hogy a tolókar átfordítható legyen. A tolási irány
így kétféle. A bolygókerék számomra nem volt fontos, viszont a nagy kerekek előnye, hogy rázósabb utakon csökken a rázkódás. Ehhez még a rugózás is hozzájárul. Fontos még a fékezhetőség is. Mivel a házunkban nagyon pici lift van, a méretek is korlátozottak voltak a választáskor. Felszereltségét tekintve a fenti babakocsi mind téli, mind nyári születésű babáknak megfelel, ugyanis néhány kiegészítője le- illetve felcipzározható, és lábzsák is tartozik hozzá. Egyéb kiegészítők: pelenkázótáska, szúnyogháló, esővédő, karfa, lábtartó, bevásárlókosár. Egyes modellekhez napernyőt is fel lehet szerelni, a luxuskategóriásoknál pedig az anyukának az üdítőjének is van kialakítva rekesz. Ez csak néhány szempont, a teljesség igénye nélkül, de mindenképpen érdemes átgondolni, mikor fogjuk és meddig akarjuk használni, valamint hajlandóak vagyunk-e több tízezret kifizetni egy újért, vagy inkább használttal is beérjük. Mi ez utóbbi mellett döntöttünk. Két hétig bújtuk a vaterát, mire sikerült üzletet kötni. Ez a típus újonnan 48-50 ezer forint között van, mi azonban mindössze 20 ezerért vettük. Egyetlen javítható hibája az, hogy a sportfunkciónál a biztonsági öv meg van feselve, de varrással orvosolni lehet. Természetesen a babakocsi össze is csukható, bár ez nem egyszerű, nagyon kell figyelni, nehogy odacsípjük az ujjunkat. Nem ez tehát az erőssége. Terhelhetősége: 20 kg, a bevásárlókosáré 4 kg. A babakocsi önsúlya 21 kg. Úgy érzem, jól döntöttünk, hogy ezt választottuk.

2012. augusztus 5., vasárnap

A szülésznő tanácsai várandósoknak # 2

Miért tilos a pocakot simogatni a terhesség alatt?

Mielőtt jelen cikk írásához nekiálltam, utánanéztem, mit írnak a kérdésről az interneten. Egyesek innen-onnan hallottak különféle magyarázatokat, miért lehet, vagy miért nem, míg mások állítják, végig simogatták a hasukat a terhességük alatt, mégsem lett semmi baj belőle. Még orvos válaszol rovatban is találtam olyan választ, amely szerint ennek nincs valóságalapja. Az én álláspontom azonban ettől eltérő. Miért? Mert egyenesen a szülésznőktől tudom.

Amikor a szülésznők meglátták a kórházban, hogy a várandósok keze a hasukon van, vagy simogatják azt, rögtön rájuk szóltak, hogy nem szabad simogatni. A gömbölyödő pocak simogatása méhösszehúzódásokat válthat ki, ami akár koraszüléshez is vezethet. Elöl fekvő lepény esetében annak idő előtti leválását is okozhatja.
Eléggé megrémültem, amikor az egyik vizit alkalmával épp engem interjúvolt a doktornő, amikor a kórterem ajtaja előtt összeesett egy kismama. 35 hetes volt, negyedik gyerekkel (hét terhességből). Azonnal elvitték, megcsászározták. Két nap elteltével feljött hozzám beszélgetni, és mondta, hogy leszakadt a lepény, azonnal megcsászározták. A baba is jól van, és annak ellenére, hogy 35 hetes volt, nem minősült koraszülöttnek, mert eléggé fejlett volt a korához képest (korábban kapott tüdőérlelőt). Inkubátorba sem kellett betenni. Ez esetben tehát szerencsés kimenetele volt a lepényleválásnak, köszönhetően a gyors orvosi beavatkozásnak.

A fentiek alapján én biztosan nem kockáztatok. Majd simogatom a kisbabát, amikor a kezemben tarthatom.